Mr S Dyer

Vice Principal

Mr P Lydford

Vice Principal (Safeguarding Lead)

Mr T Neill

Vice Principal

Mrs J Ashmore

Assistant Vice Principal

Mrs L Parkes

Assistant Vice Principal

Mrs C Field

Assistant Vice Principal/SENDCO

Mrs V Harmey

Head Of Year 7

Mrs H Dyer

Head Of Year 8

Mr M Bell

Head Of Year 9

Miss M Claridge

Head Of Year 10

Mr S Adams

Head Of Year 11

Mr J Grummett

Curriculum Leader
Art & Design

Mrs A Moore

Curriculum Leader
Art & Design

Mr A Parsons

Curriculum Leader
Computer Studies

Mr N Petchey

Curriculum Leader
Design & Technology

Mrs K Childs

Curriculum Leader
English

Mr S Richards

Curriculum Leader
Humanities (Geography)

Miss M Young

Curriculum Leader
Mathematics

Miss P Govier

Curriculum Leader
Modern Foreign Languages

Mrs J Ashmore

Curriculum Leader (Assistant Vice Principal)
Performing Arts (Dance)

Mr S Heath

Curriculum Leader
Physical Education

Mr B McCutcheon

Curriculum Leader
Science


Mr M Salmon

Head Of Department
Alternative Provision

Mr E Hintze

Student Support Lead
Alternative Provision

Mrs S Wellman

Hub Manager/ELSA

Miss V Woods

Teacher
Art & Design

Mr C Lakin

Teacher
Computer Studies

Mrs J Clent

Teacher
Design & Technology

Mr B Hackland

Teacher
Design & Technology

Mrs V Harmey

Teacher (Head of Year 7)
Design & Technology

Mr C Newman

Teacher
Design & Technology

Mrs E Ridout

Teacher
Design & Technology

Miss I Burston

Lead Practitioner
English (Head of Literacy)

Miss E Chutter

Teacher
English

Mr P Harmey

Teacher
English

Miss L Hirst

Teacher
English

Miss R Martin

Teacher (2nd In Department)
English

Mrs M O'Shea

Teacher
English

Mrs L Parkes

Teacher (Assistant Vice Principal)
English

Mr S Adams

Teacher (Head of Year 11)
Humanities (Geography)

Miss J Armstrong

Teacher
Humanities (History)

Mr M Bell

Teacher (Head of Year 9)
Humanities

Mrs N Gray

Teacher
Humanities

Mr S Harrison

Teacher
Humanities (Geography)

Miss R White

Teacher (2nd In Department)
Humanities (History)

Mr P Conway

Teacher
Mathematics

Mrs H Dyer

Teacher (Head of Year 8)
Mathematics

Mr C Gray

Teacher
Mathematics

Mrs A Griffin

Teacher
Mathematics

Mr S Reiffer

Teacher
Mathematics

Mrs J Rogers

Teacher
Mathematics

Mr S Sanders

Teacher (2nd In Department)
Mathematics

Ms S Guillemet

Teacher
Modern Foreign Languages

Mrs N Lear

Teacher
Modern Foreign Languages

Mr M Mullender

Teacher
Performing Arts (Music)

Miss N Smith

Teacher
Performing Arts (Dance)

Miss M Claridge

Teacher (Head of Year 10)
Physical Education

Mrs L Horton

Teacher (2nd In Department)
Physical Education

Mrs T Howlett

Teacher
Physical Education - Health & Social Care

Mr P Jarvis

Teacher
Physical Education

Miss E Stranger

Teacher
Physical Education

Mr A Cannell

Teacher
Science

Mrs E Foulsham

Lead Practitioner
Science

Mr P Hartley

Teacher (2nd In Department)
Science

Mrs L James

Teacher
Science

Miss S Shone

Teacher
Science

Mr J Sparks

Teacher
Science